Нещасні випадки розслідуються відповідно до вимог “Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі — Порядок).
Нещасний випадок — обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю,
зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха, контакту з представниками тваринного або рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.
Прихований нещасний випадок на виробництві — нещасний випадок, про який роботодавець, потерпілий або працівник, який його виявив, не повідомив у встановлений цим Порядком строк відповідним органам та установам, та/або нещасний випадок, розслідування якого не проведено комісією підприємства.
Нещасний випадок на виробництві — як для потерпілого та членів його сім’ї, так і для підприємства – неприємна, а часом і жахлива подія. Але приховування факту настання нещасного випадку є протизаконним і аморальним, бо це чиєсь здоров’я і життя.
Якщо потерпілий або підприємство не повідомляють своєчасно про настання нещасного випадку, потерпіла особа залишається без страхових виплат та соціальних послуг, які йому належать відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV. А посадова особа підприємства в такому випадку є порушником законодавства і на неї накладається адміністративне стягнення.
Наголошуємо у разі настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), роботодавець зобов’язаний протягом однієї доби повідомити з використанням засобів зв’язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2 Порядку
- територіальному органові Держпраці;
- робочому органові Пенсійного фонду;
- керівникові підприємства, на території якого сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), якщо потерпілий є працівником іншого підприємства.
Відділ профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області